Podcasty 2.0

Jestem fanem i propagatorem podcastów. Słucham ich już od ponad pięciu lat i choć samo medium miało już kilka definiujących zmian (rozdzielenie podcastów od muzyki w iTunes, niezależne aplikacje i katalogi) to ciągle uważam, że dopiero czeka nas prawdziwy rozkwit tej formy konsumpcji treści dźwiękowych.

IMG_1807

Ciągle mi w podcastach czegoś brakuje. Długo nad tym myślałem i chyba wreszcie wiem co to jest: brakuje dwustronnej, natywnej dla medium komunikacji między nadawcą i odbiorcą. Myślę, że jest miejsce na rynku na aplikację, która ten problem rozwiąże.

Moja idea opiera się na kilku przesłankach:

  • Słuchacze podcastów to grupa ludzi, która lubi dobrą, ale „personalną” treść – społeczność buduje się wokół ludzi a nie marek i kanałów,
  • Słuchacze podcastów nie mają metody na docenianie twórców w prosty sposób. Powstają akcje na Kickstarterze, powstał Patreon, ale ciągle brakuje natywnego rozwiązania, które nie wymusza wchodzenia na zewnętrzną stronę czy płacenie Paypalem lub SMSem. A dojdziemy do sytuacji, że ciągłe słuchanie reklamy Squarespace i Mailchimpa już nam się znudzą.
  • Słuchacze podcastów wiedzą czego chcą słuchać, ale mają ograniczone metody budowy swojej „bazy”. Budują swoje własne ROD – Radio On Demand – korzystając z rankingów popularności w aplikacja bądź ręcznie przepisując (!) tytuły polecone przez znajomych.

Chciałbym, aby istniała aplikacja, która pozwala mi na lajkowanie oraz rekomendowanie i skomentowanie danego odcinka. Jeśli byłby wyjątkowo dobry to także chciałbym móc wpłacić $1 przez in-app purchase jako podziękowanie za świetną treść. Spokojnie wydawałbym tak 10 dolarów miesięcznie.

Nie istnieje coś takiego jak spontaniczne odkrywanie nowych podcastów. Do tej pory nie wiem czego słuchają moi znajomi (nie mogę spojrzeć do ich katalogów), nie mogę też zobaczyć co właśnie w tym momencie słucha się w mojej okolicy. Do tej pory najlepszym sposobem, że podzielić się swoimi ulubionymi podcastami było zrobienie screenshota z aplikacji.

Wiem, że mając to wszystko w ramach jednego systemu byłbym o wiele aktywniejszym słuchaczem, uczestnicząc w powstawaniu merytokratycznego medium.


Uwalniam ideę w świat. Jeśli ktoś ma ochotę ją zrealizować to chętnie pomogę.

4 komentarze do “Podcasty 2.0”

  1. Ja mam inne pytanie. Jak znajdujesz czas na słuchanie tylu podcastów w miesiącu? Ja słucham właściwie tylko i wyłącznie w samochodzie w dłuższej trasie.

  2. Codziennie mam na to ok 1.5h. Sporo jeżdżę w metrze gdzie nie mam zasięgu

  3. A no tak. U nas na wiosce takich „okazji” nie ma dużo. Ja do pracy mam 5 minut na piechotę (i 10 autem) :-)

  4. Mi brakuje jednej rzeczy. Playery podcastów pobierają automatycznie najnowsze odcinki i odgrywamy je sobie od najnowszego do najstarszego niedsłuchanego odcinka. ALE niektórzy autorzy podcastów robią serie odcinków z jedną osobą lub na jeden temat i wtedy chciałbym odsłuchać je chronologicznie, od części 1 do 5 na przykład.

    W sumie to jest jeszcze jedna rzecz. Niektóre odcinki są tak dobre, że tuż po odsłuchaniu wiem, że będę chciał je przesłuchać raz jeszcze, chciałbym więc dodać „gwiazdkę”, aby player nie usuwał mi tego odcinka, tylko zostawił epizod w ulubionych i na dysku smarfona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.