Od 2005 roku jak wyprowadziłem się z rodzinnego domu nie uświadczyłem w żadnym miejscu w którym mieszkałem ani jednego telewizora, ani jednego odbiornika radiowego. 5 lat funkcjonuje bez największych zjadaczy czasu i tub propagandowych jakie wynalazł człowiek. Ani na chwilę mi ich nie brakuje.
To jednak nie oznacza, że nie konsumuję mediów – powiedziałbym nawet, że konsumuje ich więcej z każdym rokiem – przestawiłem się jednak na kanały, nad którymi mam kontrolę: sam sobie konstruuje moją telewizję i moje audycje.
Gdy teraz wracam raz na jakiś czas do moich rodziców i biernie patrzę co jest serwowane w TV to zastanawiam się, jak ktoś to w ogóle może trawić?
W każdym razie, jeśli ktoś chce przejść na mediową dietę to polecam wszystkie możliwe serwisy VOD – moim ulubionym jest iplex z ich doskonałym wyborem kina czeskiego. Jeśli lubicie bawić się z serwerami proxy to jeszcze lepiej przedstawia się hulu.
Jeśli chcę posłuchać dobrej muzyki to radio będzie ostatnim możliwym wyborem. Całkowicie zastąpił mi je Grooveshark + last.fm/ipod na iPhone.
Ani TV ani radio od dawna nie spełniały swojego statutowego (przynajmniej jeśli chodzi o media tzw. „publiczne” czyli państwowe) zadania, czyli edukacji.
Edukację zdobywa się teraz przez podcasty. Dla mnie podcasty to podstawowe źródło informacji ze świata – co ciekawe mam na tej liście tylko dwa polskie – całkowicie nie rozumiem, czemu polska scena podcastingu zupełnie się nie rozwinęła…
Poniżej wybór najlepszych moim zdaniem:
- Dan Carlin’s Hardore History – świetne narracyjne opowieści o historii ludzkości, z zacięciem na przedstawianie ówczesnego świata z perspektywy żyjących wtedy ludzi. Doskonałe słuchowiska przy których ciarki chodzą po plecach – polecam szczególnie czteroodcinkowy Ghost of the Ostfront.
- MacBreak Weekly – najlepszy, metanewsowy i opiniotwórczy podcast dla społeczności związanej z Apple. Prowadzi Leo Laporte. Często pojawiają się Andy Ihnatko, John Gruber czy Merlin Mann.
- This Week in Tech – jak wyżej, ale ogólnie o technologii. Dużo wartościowych rozmów i gości (Calacanis, Dvorak, Belmont…)
- Fantasmagiera – najlepiej prowadzony, najkonkretniejszy sarkastyczno-cyniczny podcast o grach. Imho nawet lepszy niż zagraniczne odpowiedniki.
- Kontestacja – prowadzona przez weteranów polskiego podcastingu: Martina Lechowicza i Hugo Kosińskiego (może ktoś jeszcze kojarzy Masę Krytyczną i Koczowisko Dekadencji?). Tematyka: wolność, polityka, krytykowanie wszystkiego dookoła. Obecnie przeradza się w radio 24h
- The Skeptics’ Guide to the Universe – SGU promuje zdroworozsądkowe podejście do życia, nauki, cywilizacji. Piętnuje wszelkie przejawy myślenia magicznego, wpływu religii na życie codzienne czy pseudonauki typu homeoterapia, akupunktura itp. A to wszystko podane w przystępny i zabawny sposób.
- No Agenda – a to z kolei (aby zachować odpowiedni balans) niekończący się pochód teorii spiskowych, dekonstrukcji newsów, złych korporacji i macek New World Order. Swietni prowadzący: Adam Curry (ojciec założyciel podcastingu) i John C. Dvorak (jeden z ciekawszych komentatorów i straszny zrzęda)
- This Week in Startups – jeden z moich ulubionych medialnych przedsiębiorców, Jason Calacanis, też ma swój podcast – w pełni poświęcony, jak sama nazwa wskazuje, startupom technologicznym, biznesowi internetowemu i inwestycjom. Warto, aby zobaczyć jak to wszystko wygląda za dużą wodą.
Po dyskusji z Michałem ’Nozbe’ Sliwińskim chyba skuszę się także na audiobooki – tym bardziej, że ponoć Audible akceptuje polskie karty płatnicze.
słowo się rzekło i kupiłem pierwszy audiobook na Audible – „Lucifers Hammer”. Słucha się świetnie